29 Ağustos 2018 Çarşamba

SAYI #1, Ağustos '18

Gazete+'ın ilk sayısından herkese merhaba.

MAGAZİN

Dünyadan havadisler, dedikodular ve farkındalıklar taşıyan Gazete'nin bu sayısına Megan Fox'un bizim neslimizin magazin dünyasında tatlı bir manifesto haline gelen iki oğluyla başlamak istiyorum.


Fotoğraflardakiler Megan Fox'un kızları değil, oğulları. Megan Fox ikisine de istediklerini giymeleri için izin veriyormuş. Çocuklar ne giyeceklerini kendileri seçiyorlar, o da hiç karışmıyormuş. Haliyle ortaya çok tatlı bir feminist manifesto çıkmış. Oynadığı filmler de oğullarının kombinleri kadar sansasyonel olsaydı keşke.

FİLMLERDEN KALAN

Ağustos'ta izlediğim ve bir süredir beklediğim iki korku filminden biri Ghost Stories (2017) idi. Yüzüklerin Efendisi'nde oynadığı twink hobbit'ten "ağza alınası" sugar-daddy'e dönüştüğü Sherlock Holmes'a kadar kariyerini bazen midem bulanarak bazen de mastürbasyon yaparak takip ettiğim Martin Freeman oynadığı için izledim. Linki burada: https://www.imdb.com/title/tt5516328/


Adı üstünde hayalet hikayeleri anlatan filmde hayaletlerin olmadığını kanıtlamaya çalışan bir akademik var, Martin Freeman de ona ne kadar yanıldığı söyleyen bir hayalet kurbanını oynuyor ve şunları söylüyor:
...for all your clever talk, you're really more scared than anyone, aren't you? And what you've actually been doing with your life isn't helping others, it's running from your greatest fear which is that there is more than the here and now and that every action you've ever taken or didn't take has had an effect. It's left a little trace. A ghost of itself. That's true, isn't it?
Beni etkileyen kısmı şu olmuştu:
Buradan ve şimdiden daha fazlası olduğu; ve yaptığın ve yapmadığın her şeyin bir sonucu olduğu, küçük bir iz, kendi hayaletini bıraktığı korkusundan kaçıyorsun.
Bu kısmı izlerken bugüne kadar sakso çektiğim ve sakso çekmemeyi tercih ettiğim çüklerin evrende nasıl bir hayalet bırakmış olabileceklerini düşünürken uzaklara baktım ve çayımı limonsuz tercih ettim.

İzlediğim ve aklımda kalan bir diğer film ise Ethan Hawke'ın yine ağza alınası bir sugar daddy rahibi oynadığı First Reformed idi: https://www.imdb.com/title/tt6053438/

Ethan Hawke in First Reformed (2017)
first reformed ile ilgili görsel sonucu

Kendisine danışan bir kadının depresyondaki çevre aktivisti kocasını depresyondan çıkarmaya çalışırken bir anda kendisini çevre aktivisti olarak bulan bir rahibi anlatan film "Hristiyanlık" ve "andropoz" temasını harika bir şekilde kombinleyen ve bir rahiple ilgili olup bana bir şeyler katan tek filmdi. Kesinlikle izlemeye değer. En sevdiğim sahnesi rahibin kiliseye kendisini ziyaret eden kadınla sevişirken havaya kalktığı an olan ve bana "levitating şugar rahip porno" aramaları yaptıran filmden aklımda kalan alıntı şuydu:
Despair is a development of pride so great that it chooses one's certitude rather than admit God is more creative than we are.
Türkçesi:
Umutsuzluk, gururun öyle gelişmiş bir formu ki Tanrı'nın bizden daha yaratıcı olduğunu kabul etmek yerine bize kendi kesinliğimizi seçtiriyor.
Umutsuzluğun gururun bir formu olabileceği beni kuvvetle çarptı. Düşününce büyük oranda öyle olduğuna da ikna oldum. Umutsuzluğa kapılabilmek için ilk önce o konudaki haklılığınızın tartışmasız olacağına dair bir egonuz olması gerekiyor.

BU FİLMLERİ BEKLEYİN

Korku: The Nun: James Wan'ın yeni filmi. Insidious etkisi yakalayabilecek olduğunu düşünüyorum.
Korku: Five Night's at Freddy's: Korkudan oynayamadığımız oyunun filmi yapım aşamasında.
Korku: Mama 2
Korku: The Conjuring 3
Korku: The Crooked Man: The Conjuring 2'deki küçük çocuğu terörize eden oyuncağın filmi. Bence o filmdeki en etkileyici korku elementiydi.
Korku: Don't Breathe 2
Aksiyon: Mad Max: The Wasteland

BİLİM

Ağustos'taki en heyecanlı şey bence Hubble teleskopunun 16 Ağustos'ta çektiği fotoğraftı.


Bu fotoğrafta yaklaşık 15.000 galaksi var. Gördüğünüz ışıklar tek yıldız değil, o ışıkların her biri birer galaksi. Her galakside milyarlarca yıldız var. Bu yıldızların çevrelerinde de sayısız gezegen var. Biz Samanyolu Galaksisi'ndeyiz. Tek bir galaksinin içindeki tek bir güneş sisteminin içindeyiz. Hubble'ın yakaladığı random bir karede 15.000 galaksinin olması, evrende üzerinde canlılar olan tek gezegenin bizimki olmadığının bir kanıtı.

Fotoğrafın 80 megabyte'lık tam çözünürlüklü halini buraya sağ tıklayıp farklı kaydet'i seçerek bilgisayarınıza indirebilir ve zoom yaparak inceleyebilirsiniz. Bunu kesinlikle yapın. Saatlerce zoom yapıp her detayını incelerken kendinizi kaybedeceğiniz bir fotoğraf. Hubble'ın şu anda ne gördüğünü de bu siteden: http://spacetelescopelive.org/ takip edebilirsiniz.

MÜZİK

Ağustos'ta benim için en heyecanlı şey Eylül'de yeni albüm çıkartacak Roosevelt'in albümde Washed Out'la düet yaptığı bir şarkıyı önceden Spotify'da yayınlamasıydı.

Şarkıyı dinleyebilmeniz için bir Spotify widget'ı koyuyorum.Ağustos bülteninde benden bu kadar kızlar. Bir sonraki bültende görüşmek üzere. Hayatta kalın.

♥️